Son zamanlarda giderek artan böbrek rahatsızlıkları, genel sağlığında olumsuz etkilenmesine sebep oluyor. Böbrek rahatsızlığının en önemli sebeplerinden olan obezite, hipertansiyon ve diyabet ile ilgili alınabilecek önlemlerle bu hastalığın önüne geçilebiliyor. Böbreklerimizin sağlığı için uzmanların önerdiği 6 altın bilgi.

1 – Böbrekler, taşlar vesilesiyle zarar görmesin

Böbrek rahatsızlıklarının başında gelen taşlar kanalları tıkamasıyla böbrek fonksyonlarını olumsuz etkilemektedir. Bu rahatsızlık aşırı ağrılı ve sancılı geçmesiyle beraber hiçbir belirtide göstermeden de taş oluşumu olabilir. Taşlar böbreklerin fonksyonlarını bozabileceği için hasta belirli aralıklarla Üroloji ve Nefroloji bölümlerine başvurmalıdır.

2 – Prostat büyümesi böbrekleri olumsuz etkileyebilir

İyi huylu büyüyen prostat, Prostat kanseri veya mesane problemleri böbrekleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu rahatsızlıklar idrarın tam böşaltılamaması ve geri kaçak yaşanması sebebiyle böbreklerin fonksonlarının bozulmasına zemin hazırlayabilir. prostat problemi yaşayan hastaların böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Sonda takılması, ilaç veya gerekli görülürse cerrahi müdahale tedavi yöntemlerinden olabilir.

3 – Rutin sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin

Özelliklle ailesinde böbrek şikayeti olan kişilerin zaman zaman kontrolden geçmesi gerekmektedir. Böbrek rahatsızlıklarının erken teşhisi diyaliz sürecine girmeden önlenebilir. Bu yüzden basit kan ve idrar testlerini yaptırmak gerekir. Böbrek rahatsızlıkları genelde son evreye gelene kadar belirti göstermeden gelişebilir. Belirtiler ortaya çıktığında da çok geç olabilir. Kişi rutin sağlık kontrollerine dikkat etmelidir. Erken teşhiş tedavi için çok önemlidir.

4 – Kan şekerinize ve kilonuza dikkat edin

Böbrek rahatsızlıklarının baş nedenlerinden biri şeker hastalığı yani diyabet dir. Diyabet, böbrek hastalığını tetiklediği gibi mevcut hastalarında rahatsızlık seviyelerini ilerlettiği herkesce bilinir. Bu yüzden diyabet kontolü böbrekler için çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta obezitedir. Obezite de tek başına böbreklerin fonksiyonlarını etkilediği bilinmektedir. Aynı zamanda obezite diyabete de neden olduğu için kilonuzu kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Aşırı karbonhidratlı ve hazır gıdalardan uzak durmanız sağlığınız için çok önemlidir.

5 – İlaç kullanımını azaltın her ağrıda ilaca başvurmayın

Ağrı kesiciler başta olarak gereksiz ilaç kullanımından uzaklaşmak gerekmektedir. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar birikinti sebebiyle böbreklere hasar vermektedir. Aynı zamanda bazı ilaçların tek kullanımıyla bile böbrekler tamamen fonksiyonlarını kaybedebilir. İlaçların mutlaka bir uzman gözetiminde alınması ve her ağrıda ilaca başvurulmaması gerekmektedir.

6 – Spora ve egzersizlere özen gösterin

Su tüketimi böbrekler için çok önemlidir. Suyun yanında egzersizede önem verilmesi gerekmektedir. Günlük egzersiz ve su tüketimiyle kilolar kontrol altında tutulabileceği gibi yaşam kalitenizide artıracaktır. Sıvı tüketirken gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. patates, muz, tahıllar ve süt sağlıklı böbrekler için önerilebilir fakat böbrek hastalarının bu gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir.