Çocuğumuzun eğitiminde onu korkutmak yerine daha ziyade olan hayâ duygusunu aşılamak en doğru davranış olacaktır. Nitekim alimler ”Çocukta hayâ, korkudan daha iyidir, zira hayâ akıllılığı, korku pısırıklılığı gösterir” demişlerdir.

Çocuğumuzu korkutmak yerine ona hayâ duygusunu aşılamak gerekir. Ufak yaşlardan itibaren çocuğa korku verici şeylerle susturmaya, ikaz etmeye çalışılsa, çocuk büyüse dahi hayatı boyu çekingen bir ruha sahip olabilir.

Allah’ın (c.c) lûtfettiği evlatlarla ebeveynler mutlaka ilgilenmeli ve çok özen göstermelidir. Bu noktada özellikle dikkat edilecek husus evlada karşı, analık ve babalık vakarını muhafaza etmesi, lâubali olmaması gerekmektedir. Zira bu durum çocuğun ahlâkına tesir eder. Çocuğun her hareketine göz yumarak ve hataları sevgiyle karşılamak onu nazlı ve şımarık biri yapar. Böyle yetişen çocuklar emir ve nasihatleri dinlememeye başlar ki özünde itaatsiz, saygısız olmasına zemin hazırlar. Dolayısıyla anne ve baba çocuğundan saygı göremez ve zararlarını her an muşahede ederler. Bu sebeple anne ve baba vakarını muhafaza etmeli kendisini saydırmalı itaate mecbur bırakmalıdır.

Artık bu noktada çocuğu nesnelerle korkutarak değil İslâmın öngördüğü kanunları ve hayâ yı çocuğun kavrama yetisine göre öğütlerle ve örneklerle anlatabiliriz. Bugünün küçüğü yarının büyüğüdür. Böyle yetişen çocuk hem daha seviyeli ve ahlaklı hem de topluma yararlı bir birey olarak karşımıza çıkacaktır.