Çocuğumuzun İsmini Güzel Koymak

Çocuğumuzun ismini koyarken ona manası düzgün, İslama uygun ve çocuğa güzel örnek olacak bir isim seçmeliyiz. Peygamberimiz (SAV) buyuruyor ki: Çocuğun, babası üzerindeki, hakkı ismini ve edebini güzel yapmasıdır. (Cumiu’s Sağir,2,538)

Çocuğumuzun İsmini Güzel Koymak

 Çocuğumuza koyacağımız isim, Onu her çağırdığımızda ona sesleneceğimiz kelime olacaktır. O kelime, belki dua niyetine geçecektir. Bu sebeple , çocuğumuza koyacağımız ismin manasının güzel olması gerekir. Mesela, çocuğumuza Muhammede Emin , Ahmed, Mahmud, Abdullah, Abdurrahman gibi isim koyduğumuz zaman ona her seslenen kişi ‘Ey övülmüş’, ‘Ey Allah’ın kulu’, ‘Ey Rahmanın kulu’ demiş oluyor. bu sesleniş adeta bir dua gibi olmuş oluyor.

    Çocuğumuza Peygamberlerin, Ashab-ı Kiram’ın ve salih kimselerin isimlerini koyalım ki çocuklarımız kendi adına bakınca ''Annem Babam benim adımı boyle koymuş, demekki benim onlara benzemem gerekiyor'' diye düşünsün.  Peygamberimiz (SAV) ''Peygamberlerin isimleriyle isimlenin'' buyurmuştur (Ebu Davud, Edep, 69

    Peygamber Efendimiz (SAV), çocukların ve büyüklerin, Harb (savaş), Hazn (sert kişi) Atele (şiddet, sertlik), Ğurab (karga), Şihab (alev) olan isimlerini değiştirdiler. isim bu kadar önemli olmasaydı Peygamberimiz (SAV) isimleri değiştirmezdi.

    Bizde çocuğumuza isim seçerken dikkatli olalım ve yeni yetme isimleri değil de manası güzel ve islam üzere olan isimleri tercih ederek çocuğumuzun hayatına mana katalım ve islam üzere yaşaması için dualarla destek verelim.

Tepkileriniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0