Çocuklarımızı Nasıl Terbiye Etmeliyiz

Zamanımızda malesef çocuklarımızı terbiye etmek çok zorlaşmıştır. Çünkü çocuklarımız büyüdükçe akranlarından fena sözler ve hakaretler öğrenmektedirler. Aynı zamanda televizyon ve çeşitli vasıtalarla da ahlaki konularda olumsuz şeyler görüp duyuyorlar. Bizim de bu durumda nasıl hareket edeceğimiz çok önemlidir.

Çocuklarımızı Nasıl Terbiye Etmeliyiz

    Çocuklar herşeyi kolayca örnek alıp öğrenmeye müsaittirler. Bilhassa şeytan-ı lainin desisesi ile çocuklarımız marazi şeyleri daha çabuk öğrenirler. Mesela anne, baba dua öğretmek için çaba gösterirler ve çocuk belli bir zaman çalışmayla ancak kavrar. Ancak kötü bir sözü duyar duymaz bir kerede kavrayıverir. Çünkü şeytanın çocuklarımız üzerinde emelleri vardır küçükken tesir etmeye başlarki büyüyünce de tesir etmesi kolay olsun.

    Bizim bu durumda nasıl hareket edeceğimiz çok önemlidir. Çocuğumuzun yaptığı aşırılık ve çirkin işlere göz yummak doğru olmaz, çok şiddetli tepki göstermekte doğru olmaz. En iyisi, kızılması gerektiği kadar kızmak ve aşırı kızgınlık goştermeden yaptığına tepkimizi belirtmektir. Çocuğu kötülemek, ondan nefret ediyormuşcasına konuşmak hiçte iyi bir teerbiye şekli değildir. 

    Çocuğun aklını kullanmasını sağlayacak şekilde hikmetli sözlerle ikaz etmek gerekir. Eğer çocuk ikazlara kulak asmaz terbiyeyi kabul etmek istemezse ozaman biraz darılmak ve bazı isteklerinden mahrum etmekle tedip etmek gerekir. Her çocukda bir değildir. Bazı nefsler vardır uysal olur akıllıca öğütlerden hatasını anlar ve vaz geçer. Bazıları ise inatçıdır biraz tedip etmeye ihtiyaç duyulur.

    Çocuğumuz büyüdüğü vakit, muteber bir kişi olmasını istiyorsak bizde onu ciddi bir insan olarak yetiştirmeli ve bilhassa anneler aşırı fazla şevkat gösterip terbiyesini aksatmamalıdır. Peygamber (SAV)' in halası Hz. Safiyye (RA) annelere ne güzel bir örnektir. O Zübeyr bin Avvam'ı (RA) ne güzel yetiştirdi. Oğluna karşi ciddiydi ve birazda sertti. Ona oğluna karşi çok sert sin onu helak edeceksin dediklerinde ''bunu onun iyi yetişmesi için yapıyorum. Çünkü o ileride orduları idare edicek.'' dedi. 

    Gerçektende Hz. Zübeyr (RA) büyüdüğünde, İslam mücahidi ve komutan oldu. Peygamberimiz (SAV) onun hakkında ''Her Peygamberin havarisi, yardımcısı vardır. Benimde havarim Zübeyr'dir.'' (Müslim, Fezailü's-Sahabe, 48) buyurmuştur. Hz Zubeyr (RA) aynı zaman da çok güvenilir bir kişiydi. Böyle bir yiğit işte öyle bir annenin elinde yetişmiştir. 

    Evet ebeveynler çocuklara yaşına göre terbiyeyi aksatmayıp özellikle dini vazifelerini aklına ve anlayişına göre ciddiyetle öğretmeli ve hatırlatmalıdır ki büyüdüğünde muteber bir şahsiyet olsun.

    

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0