Doğru Sözlü Olmanın Fazileti

Doğru sözlü olmak, müslümanlığın gereğidir ve güzel ahlakın temelini oluşturur. Nitekim Allah (c.c) “Ey iman edenler, Allah’tan korkun da doğruyu söyleyin (yalan söylemeyin)” buyurmaktadır. (Ahzab Suresi, Ayet 70) Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’de, “Aleyhinizde dahi olsa doğruyu söyleyiniz, lehinizde olacağını bilseniz de yalan sözü söylemeyiniz” buyurmuştur.

Doğru Sözlü Olmanın Fazileti

    Abdulkadir Geylani Hz. nin annesi babasından miras kalan bir miktar altın parayı koltuğunun altına bir cep yaparak ''haydi oğlum, git ve ilim öğren'' der ve bir çok nasihatten sonra, '' Her ne olursa olsun, sakın yalan söyleme'' der ve oğlunu yolcu eder.

    Abdülkadir Geylani Hz. annesinden aldığı öğütlerle tahsil için dolaşmaya başlar. Bağdat'a gitmek üzere katıldığı kervanı eşkiyalar basar. Geylani Hz. çocuk olduğu için eşkiyalar Onu aramazlar. Bütün kervan arandıktan sonra çetebaşı sorar:

- ''Kimsede para varmı?''

Geylani Hz.:

- ''Bende var'' diye cevap verir.

    Fakat çetebaşı inanmaz. Geylani Hz. omzundaki cebi söker ve ''Bak altınlar burda'' der. çetebaşı hayretler içinde bakakalır ve merakını yenemeyerek sorar.

- ''Biz bu altınların sende olduğunu bilmiyorduk ve tahminde edemezdik. Sen niçin haber verdin?''

    Geylani Hz. ilme olan iştiyakiyle ve en büyük mürebbiye olan annesinin nasihatini bir cümle ile izah eder:

- ''Annem bana 'Asla yalan söyleme!' dedi.

    Yalan söylemeyen ve söylenmesini istemeyen annelerin böyle çocukları olur.

    Şaşkınlık içinde olan çetebaşı bir an düşünür. Küçük çocuk annesinin sözünü bu denli dinlerse, ben nasıl Allah'ın (c.c) sözünü tutmam, der ve Allah'ın (c.c) yasak kıldığı bu çirkin işe son vererek tövbe-i istiğfar eder.

    İşte doğru sözlü olmanın faziletini Abdulkadir Geylani Hz. 'nin bize örnek olan bu kıssasıyle ne kadar faziletli olduğunu anlıyor ve aynı zamanda anne terbiyesinin ne denli büyük olduğunu, çocuğun da annenin bir aynası musabesinde olduğunu görüyoruz. Rabbim (c.c) bize her daim doğru sözlü olmayı nasip etsin. Selam ve dua ile.

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0