Oruç Vakti Ne Zaman Başlar

Ülkemizde dini mevzular hakkında bir fetva meclisi olan diyanet, bu konuya açıklık getirmiş ve imsakiyelerde oruca nezaman başlanıp ne zaman bitirileceğini açıkca belirtmiştir. Kişinin kendi hesapları doğrultusunda hareket etmesi uygun değildir.

Oruç Vakti Ne Zaman Başlar

    Dünya, kendi ekseni etrafında ve Güneş etrafında dönerek gece ve gündüz oluşmaktadır. gece, gündüzün oluşumuyla da imsak ve iftar vakitleri de bulunulan konuma göre değişmektedir.

    Orucun vakti,  sabah namazının vaktiyle yani imsakla başlar. Ezanın erken veya geç okunması bu vakti değiştirmez. Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğundan Ramazan ayı dışında ki aylarda geç okunup namaza da biraz geç başlanmaktadır. 

    Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

    Ezan imsak vaktiyle okunuyorsa ezanı duyar duymaz yeme ve içme işini orucun sağlıklı olması ve bozulma riskine girmemek için bırakmalıdır. Oruç için en doğru hareket ezandan önce yeme ve içme işini bitirmektir. 

Tepkileriniz Nedir?

like
4
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0