Sağlıklı Yaşam İçin 7 Değerli Öğüt

Sağlıklı yaşamayı ve uzun bir ömür geçirmeyi eminiz ki herkes ister. Tabi sadece istemek yetmiyor. Bunun için bazı taktikler gerekiyor. İşte sağlıklı yaşamaya yardımcı olabilecek 7 öğüt.

Sağlıklı Yaşam İçin 7 Değerli Öğüt

    1. Tükettiğimiz gıdaları farklılaştıralım

Sağlık ve zinde olmak için bir çok besine ihtiyacımız var. İhtiyac duyduğumuz besinleri tek çeşit bir gıdadan almamız da imkansız. Dengeli olacak şekilde porsyonlara yayarak tüketmeliyiz. Mesela bugün akşam yemeğinde balık yedik ertesi akşam şöyle güzel bir kebap hiç fena olmaz. :) 

    2. Doymamış yağ tercih edelim, doymuş yağlardan uzak duralım

Vücudumuzun düzenli çalışması açısından yağlar çok önemlidir. Aşırısı ise fazla kilolara yol açar ve daha tehlikelisi damar sağlığımızı da bozabilir. Dengeli bir şekilde özellikle balık tüketerek bu dengeyi yakalıyalım.

    4. Tuzun ve şekerin fazlasını hayatımızdan atalım

Tuz korunmamız gereken 3 beyazdan biridir ve fazlası tansiyonu yukseltir kalp damar hastalıklarına yol açabilir. Şeker de yiyeceklerimize tatlılık ve çekicilik katar ve enerji bakımından zengindir. Dengeyi koruyarak az ve ölçülü tüketerek tadını çıkarabiliriz. Mesela çayımıza şeker atmayarak tadının ne kadar güzel olduğunu keşfedebiliriz.

    5. Porsyonlara dikkat ederek düzenli yemek yiyelim

Sağlıklı beslenmenin formülü, gıdaları düzenli ve farklı olarak doğru oranda tüketmektir. Kahvaltıya önem vererek başladığımız günün devamında acıkmadan yememeli ve gün içerisinde atıştırmalarımızı oğünlerin yerine geçecek miktarda tüketmemeliyiz.

    6. Bolca sıvı tüketelim

En az günde 1,5 litre sıvı tuketmeliyiz. Sıvılar sıcaksa ve aktif bir spor hayatımız varsa miktar doğal olarak fazlalaşmakta ve çay, meşrubat, süt vb çeşitlendirerek tüketmeliyiz. Tabiki su hayattır. Sağlık için su için.

    7. Sebze ve meyvenin tadını çıkaralım

Gerekli vitaminleri bize sağlayan meyveleri ve sebzeleri mutlaka günde en az 5 porsyon olacak şekilde tüketelim. Mesela atıştırmalık olarak bir dilim karpuz veya bir elma, kahvaltıda da bir bardak taze sıkılmış meyve suyu şeklinde porsyonlandırabiliriz.

    Bu öğütler sağlıklı yaşamaya sebep olan etkenlerdir. Bu öğütleri uygulayarak kaliteli ve uzun bir ömür geçirebiliriz. Tabiki Allah'ın (cc) izniyle. Takdir Dünyayı ve bütün mahlukatı yaratan Yüce Allah'ın (cc) dır.

Tepkileriniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0