Şeker (Diyabet) Hastalığından Korunma Yolları

Şeker hastalığı, ciddi sağlık sorunlarından bir tanesidir. İnsanın yaşam kalite seviyesini düşüren ve ölümle bile sonuçlayabilecek olan çok önemli bir hastalıktır. Peki bu hastalıktan nasıl korunacağız?

Şeker (Diyabet) Hastalığından Korunma Yolları

    Halk dilinde 'Şeker hastalığı' olarak adlandırılan 'diabetes mellitus', pankreasta salgılanan insülin hormonunun eksik yada yapılamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. kandaki şeker seviyesinin yükselmesiyle vücudun dengelerini bozan bu hastalık kalp krizi, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, inme ve ölümle bile sonuçlanabilen sonuçlar doğurabilmektedir.

    Şeker hastalığı, yağlı aparatif katkı maddeli gıdalar ve gdo lu besinlerle, artan alkol ve sıgara tüketimi, uyku problemi stres ve obeziteye de yol açabilen şişmanlıklarla  günden güne çoğalmakta ve insanların yaşam kalitesini iyice düşürmektedir. 

    Şeker Hastalığından Korunmanın Yolları

    Vereceğimiz öneriler aslında hepimizin hayatında uygulaması gerekmektedir. Rutin bir hale dönüştürerek sadece şeker hastalığı değil bir çok sağlık probleminin de önüne geçebileceğimiz taktiklerdir. Evet kaliteli bir yaşama ait olan bu sırlara sırasıyla bakalım.

    1- Kilomuzu kontrol altında tutup şişmanlamaktan uzak durmak.

    2- Şehir hayatının verdiği stresten mümkün olduğu kadar kaçmak ve ruhumuzun yapısını tanıyarak onu dinlendirecek aktiviteleri uygulamak.

    3- Doğal ve çeşitli beslenerek vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral alımına dikkat etmek. Kesinlikle kimyasal ve katkı maddeli gıdalardan,i hazır gıdadan uzak durmak.

    4- Kesinlikle uyku düzeni kurmak, düzenli uyumak.

    5- Kişinin kendi yaşam yapısına göre hobilerine göre sosyal aktivitelere katılmak, bu gibi uğraşlarla mutlaka ilgilenmek.

    6- Alkol, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları terkederek bu ortamlardan uzak durmak.

    7-  Manevi olarak dinlendirici hafif müzikler eşliğinde düzenli olarak spor yapmak. 

    

   

Tepkileriniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0